Uszkodzona bariera hydrolipidowa naskórka. Jak ją odbudować?

Skóra jest największym organem ludzkiego organizmu. To ona oddziela nasze organy wewnętrzne od świata zewnętrznego, chroniąc je przed nim. To ją atakują próbujące się przedostać do naszego wnętrza bakterie, wirusy oraz grzyby. Jak zatem o nią dbać? Co robić w sytuacji, gdy bariera hydrolipidowa naszego naskórka zostaje uszkodzona, skóra staje się nadwrażliwa, ściągnięta, podrażniona i wręcz boli? Jak odbudować nadszarpnięty płaszcz hydrolipidowy i czym on tak właściwie jest? Wszystkich, których interesuje ten temat, zachęcamy do pozostania z nami na dłużej!

Bariera hydrolipidowa – co to jest?

Bariera hydrolipidowa, czy inaczej mówiąc płaszcz hydrolipidowy to ochronna bariera naszej skóry. Bariera ta jest zbudowana przede wszystkim z cząsteczek wody oraz lipidów. Proporcje, w których występują one w barierze hydrolipidowej zmieniają się wraz z wiekiem oraz problemami skórnymi, które nas dotykają. Poza wymienionymi wcześniej, znajdują się w niej także białka, skwalan oraz kwasy tłuszczowe i NMF. Jeśli składniki te są dobrze skomponowane, naszej skórze niczego nie brakuje i niczego nie ma w niej w nadmiarze, funkcjonuje one poprawnie, jest silna, nawilżona, widocznie młodsza i dogłębnie odżywiona.

Dlaczego nasz płaszcz hydrolipidowy ulega uszkodzeniu? Co niszczy barierę lipidową naskórka?

Poznanie przyczyny problemu i jej wyeliminowanie to jedyny skuteczny sposób na pożegnanie się z problemem raz na zawsze. Aby móc naprawić płaszcz lipidowy naszego naskórka, musimy na początku ustalić – co go niszczy. Wśród tych czynników znajdują się między innymi:
  • silne, mocno wysuszające detergenty do mycia twarzy. Zdecydowanie lepszym wyborem niż ulubione mydło w płynie będzie delikatna pianka do mycia twarzy z asortymentu The Saem.
  • Agresywne szorowanie twarzy ostrym ręcznikiem. Polecamy zamienić go na jednorazowe ręczniki papierowe lub ręczniki bambusowe.
  • Opalanie twarzy bez odpowiednio dopasowanej ochrony przeciwsłonecznej.
  • Agresywne peelingi do twarzy wykonywane zdecydowanie zbyt często.

Jak rozpoznać, że bariera hydrolipidowa naszej skóry jest uszkodzona?

  • Skóra jest podrażniona i zaczerwieniona.
  • Może podpiekać, być napięta, a nawet się łuszczyć.
  • Skóra jest nadwrażliwa, źle znosi chociażby wahania temperatury.

Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową naskórka?

Przede wszystkim nie popełniaj wymienionych w poprzednim akapicie błędów. Peeling wykonuj raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu. Na wakacjach stosuj kosmetyki z filtrem SPF. Noś kapelusze i czapki, a twarz po myciu odciskaj w ręcznik papierowy. Poza tym dopasuj pielęgnację do swoich indywidualnych potrzeb. Świadoma pielęgnacja, która odpowiada potrzebom konkretnego typu cery to klucz do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Warto, by w takiej pielęgnacji znalazły się kosmetyki o właściwościach regenerujących, odbudowujących, silnie odżywczych i nawilżających. Podsumowując, odbudowa płaszcza hydrolipidowego to wyzwanie. Nie jest ona łatwa, ale jest możliwa. Jeśli Wasza bariera lipidowa została uszkodzona – nie poddawajcie się! Da się ją uratować!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz inne artkuły

Potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem.