Dlaczego SPF to najlepszy krem anti-aging?

Na rynku kosmetyków do pielęgnacji od lat znajdują się produkty przeciwstarzeniowe. Zawierają szereg wyciągów i składników mających za zadanie zatrzymać procesy starzenia i zregenerować uszkodzone komórki. Dziś jednak wiemy, że sama pielęgnacja anti-aging nie daje wielkiego efektu, a najważniejsza jest profilaktyka. Jak zatem zapobiegać starzeniu się skóry?

Czym jest fotostarzenie się skóry?

Często termin ten pojawia się na opakowaniach kosmetyków i urządzeń do pielęgnacji skóry. Jednak co to jest fotostarzenie? Jest to proces degeneracji warstw skóry w następstwie szkodliwego działania promieni słonecznych. Polega on na zmniejszeniu ilości komórek odpowiedzialnych za odporność oraz uszkodzeniu komórek DNA. W efekcie oznacza to pogorszenie procesów regeneracji skóry oraz zmniejszoną skuteczność w zwalczaniu wolnych rodników. Fotostarzenie objawia się zmniejszeniem elastyczności skóry, pogrubieniem i poszarzeniem naskórka oraz występowaniem przebarwień i zmarszczek.

Dlaczego promieniowanie słoneczne jest szkodliwe?

W ciągu ostatnich kilku lat istotnie zwiększyła się świadomość ludzi na temat szkodliwego promieniowania słonecznego. Do niedawna uważano za niebezpieczne jedynie promieniowanie UVB, czyli to odpowiedzialne za powstawanie na skórze rumienia.  Fala UVB dociera w głównej mierze do naskórka, a tylko kilka procent przenika do głębszych warstw. Promieniowanie to powoduje wystąpienie w skórze reakcji obronnej – zwiększonej produkcji melaniny, co prowadzi do powstawania opalenizny. Ponadto UVB jest odpowiedzialne za powstawanie nowotworowych zmian skóry. Najpoważniejszą i najcięższą zmianą jest nowotwór złośliwy skóry – potocznie zwany czerniakiem. Lekarze i naukowcy uważają, że kilkukrotne poparzenie skóry w wieku dziecięcym znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry w wieku dorosłym. Dodatkowo należy wspomnieć, że promieniowanie UVB zaburza pracę komórek odpowiedzialnych za produkcję barwnika w skórze, co w efekcie doprowadza do powstawania przebarwień i tzw. zmian pigmentacyjnych skóry – piegów, pieprzyków, znamion i plam.

Promieniowanie UVA i UVB – które jest niebezpieczne?

To, że promieniowanie UVB jest szkodliwe, jest oczywiste. Wraz z upływem czasu powstało również wiele badań i publikacji dotyczących innego promieniowania – UVA. Jest to z trzech rodzajów promieniowania docierającego do atmosfery ziemskiej, obok UVB i UVC.

UVA jest to promieniowanie o najdłuższej fali z wyżej wymienionych i do naszej planety dociera jego większość. Fale UVA przenikają głębiej, niż UVB – nawet 80% promieni dociera do wierzchniej warstwy skóry właściwej, a część z nich nawet głębiej. Mimo że UVA nie powoduje nagłych i widocznych zmian na skórze (w przeciwieństwie do UVB, który powoduje rumień, oparzenia i zmiany barwnikowe skóry), to nie należy go bagatelizować. Promieniowanie UVA bowiem jest głównym winowajcą fotostarzenia się skóry. UVA dociera do najgłębszych warstw skóry, może docierać aż do skóry właściwej. Fale UVA powodują również reakcje fotoalergiczne, niszczą kolagen i elastynę w skórze. Promieniowanie to wykazuje również większe niż UVB działania rakotwórcze.

SPF to najlepszy krem anti-aging

Jak chronić skórę przed fotostarzeniem?

Najbardziej skutecznym narzędziem w walce ze starzeniem się skóry jest krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim indeksie ochrony. Powinno się go stosować przez cały rok, niezależnie od pory dnia czy miejsca, w którym przebywamy, ponieważ promienie słoneczne bez problemu przenikają przez szyby samochodowe i okienne. Krem z filtrem należy stosować nie tylko jako prewencję procesów starzenia u osób młodych, lecz także i u osób starszych, w celu zapobiegania dalszej degeneracji skóry i zapobiegania nowotworom skóry.

Doskonałym wyborem jest niezwykle szybko wchłaniający się krem na dzień z filtrem SPF50+ PA++++ The SAEM Jeju Fresh Aloe Krem-żel przeciwsłoneczny SPF50+.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz inne artkuły

Potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem.