Zaskórniki – co to jest, jak się pozbyć problemu?

zaczerwienienia na twarzy

Zaskórniki, czy mówiąc inaczej wągry (warto wiedzieć, że nazw tych używa się zamiennie) to problem, z którym stosunkowo ciężko wygrać. Na szczęście jest to możliwe. Jeśli więc malutkie, czarne kropeczki na nosie, czole i brodzie spędzają Wam sen z powiek, koniecznie zostańcie z nami do końca. Wyjaśnimy Wam czym są zaskórniki, jaki się pozbyć tego problemu i nie tylko. Zapraszamy do dalszej lektury!

Co to są zaskórniki?

Zaskórniki to problem, z którym borykają się nie tylko nastolatkowie – choć wiele osób tak uważa – ale także osoby dorosłe, których cera jest tłusta, problematyczna, trądzikowa i mieszana w stronę tłustej. Są to zmiany zlokalizowane tam, gdzie ujścia naszych mieszków włosowych. Warto zaznaczyć, że nie są one dla nas groźne, nie są objawem lub przyczyną żadnej choroby. Są jednak dla wielu przyczyną kompleksów, ponieważ sprawiają, że twarz nie wygląda już tak estetycznie. Skóra na buzi nie jest tak nieskazitelna i nie prezentuje się tak dobrze, jak byśmy chcieli. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli nieprawidłowo wyciśniecie zaskórnik, może on stać się w przyszłości zapalnikiem, w którego miejscu pojawi się ropna zmiana o zapalnym charakterze.

Zaskórniki – jak powstają?

Aby móc wyjaśnić, jak wygrać z zaskórnikami, należy na początku wyjaśnić, jak one w ogóle powstają. Są one bowiem efektem zetknięcia się dwóch wpływających na siebie czynników. Po pierwsze nawarstwiającego się na twarzy martwego naskórka, po drugie – produkcji sebum. Jeśli funkcjonowanie obu tych czynników jest zaburzone, ujścia mieszków włosowych, czyli pory zapychają się i tworzą się na naszej skórze zaskórniki. Zazwyczaj są one bezbolesne, niewidoczne z daleka. Niestety, ‘majstrując przy nich dłońmi’, możemy je nadkazić jakąś bakterią i doprowadzić, jak już wcześniej wspominaliśmy, do powstania ropnych krost. Jakie są przyczyny pojawiania się na twarzy zaskórników? Przede wszystkim wahania hormonalne, ale także silny, przewlekły stres, używki, zmęczenie, zbyt mała ilość snu, nieodpowiednia pielęgnacja, zła dieta i wiele więcej.

Rodzaje zaskórników

Wyróżniamy dwa odmienne rodzaje zaskórników. Są to zaskórniki otwarte i zamknięte. Te pierwsze mają zazwyczaj ciemny (czarny lub brązowy kolor). Pojawiają się zwykle w okolicy nosa oraz brody i to właśnie one mają tendencję do przekształcania się w zmiany zapalne. Zaskórniki zamknięte natomiast mają jasny kolor i przypominają podskórną kaszkę tworzącą się na powierzchni naszej twarzy. Powstają, kiedy wyprodukowany przez nasze gruczoły łój, nie jest w stanie wydostać się na zewnątrz z powodu nawarstwienia się na naszej twarzy rogowej warstwy naskórka.

Jak pozbyć się zaskórników?

Kluczem do pozbycia się zaskórników jest prawidłowa pielęgnacja twarzy, czyli jej regularne i dokładne oczyszczanie przy pomocy delikatnego produktu myjącego, np. pianki do twarzy The SAEM Jeju Fresh Aloe Cleasing Foam. Wybieranie zbyt agresywnych produktów sprawi, że skóra będzie się przesuszać i w efekcie produkować zbyt dużo łoju (będzie chciała się natłuścić), który to jest jednym z zapalników do tworzenia się zaskórników.

>> SPRAWDŹ INNE PRODUKTY Z LINII THE SAEM JEJU FRESH ALOE

Poza oczyszczaniem twarzy, ważne jest również jej regularne tonizowanie i peelingowanie, które pozwoli usunąć zrogowaciały naskórek z powierzchni Waszej twarzy. Oczywiście istotne jest również nawilżanie twarzy rano oraz wieczorem i pamiętanie o ochronie przeciwsłonecznej. Serdecznie polecamy Wam przetestowanie kremu z filtrem SPF50, który mamy w ofercie naszej marki. Jeju Fresh Aloe Sun Gel SPF50+ PA++++ to produkt, który Wasza cera pokocha.

Odpowiednia pielęgnacja nie pomaga?

Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji, uregulowania produkcji sebum i regularnego złuszczania martwego naskórka Wasze cera wciąż będzie się zapychać, przez co na twarzy powstawać będę nowe zaskórniki – polecamy Wam konsultację z dermatologiem, który dobierze indywidualną dla Waszych potrzeb metodę leczenia i odkryje inną, głębszą przyczynę Waszego problemu.

Macie problem z zaskórnikami?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz inne artkuły

Potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem.