Co to jest mikrobiom skóry?

Nie ma na świecie dwóch takich samych skór. Mimo iż nasze skóry są do siebie podobne, nie są one identyczne. Nasza skóra różni się od skóry siostry czy sąsiadki. Skóra każdej z nas produkuje nieco inną ilość sebum, ma zupełnie inne tendencje do zapychania porów i tworzenia się na powierzchni skóry zaskórników czy chociażby pękania na niej naczynek. Każdy z tych elementów składa się na to, w jakiej ogólnej kondycji jest nasza skóra. Warto jednak wspomnieć, że jest jeszcze jeden – kluczowy wręcz — element, który definiuje to jak działa i jak wygląda nasza skóra. O czym mowa? Jest to tzw. mikrobiom skóry. Jeśli nie wiesz, czym on jest i jak o niego dbać, koniecznie zostań z nami do końca! Zachęcamy do lektury!

Jak zbudowana jest skóra?

Skóra, czyli największy organ ludzkiego organizmu, dzieli się na 3 części. Jest to:
 1. Tkanka podskórna
 2. Skóra właściwa
 3. Naskórek
Każdą z wymienionych warstw można podzielić na jeszcze kolejne warstwy. W tym artykule skupimy się jednak tylko na jednej z nich, a mianowicie na naskórku, który to dzieli się na 6 podwarstw, a mianowicie:
 1. Warstwę podstawową
 2. Warstwę kolczastą
 3. Warstwę ziarnistą
 4. Warstwę jasną
 5. Warstwę rogową
 6. Mikrobiom skóry

Mikrobiom skóry – definicja

Mikrobiom skóry to nowe hasło, które do nauki wprowadzone zostało nieco ponad 20 lat temu przez Joshua Lederberga – laureata nagrody nobla. Określi on wówczas mikrobiom jako ogół genomów należących do wszystkich drobnoustrojów zasiedlających ludzki organizm. W nauce można także usłyszeć o mikrobiomie jako o mikrobiocie lub mikroflorze bakteryjnej. Mikrobiom skóry jest szóstą z warstw naskórka, która składa się z drobnoustrojów i pełni funkcję ochronną. Co ciekawe, mikrobiom jest czymś na kształt naszego DNA lub indywidualnych, niepowtarzalnych linii papilarnych. Żaden człowiek nie ma identycznego jak my mikrobiomu skóry. Warto w tym miejscu podkreślić, że jeśli słysząc o bakteriach i drobnoustrojach odebraliście mikrobiom jako coś złego i negatywnego, absolutnie tym nie jest. To grupa dobrych dla naszego organizmu mikroorganizmów, które zabezpieczają nas przed szkodliwymi bakteriami.

Jakie zadanie spełnia mikrobiom skóry?

 • Chroni naszą skórę przed szkodliwymi patogenami.
 • Kontroluje pH skóry i je reguluje.
 • Odpowiada za równowagę płaszcza lipidowego naszego naskórka.

Dlaczego nasz mikrobiom nie działa poprawnie?

Mikrobiom skóry każdego dnia jest wystawiany na szereg niszczących go czynników. Są to:
 • stres,
 • smog i inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu,
 • uboga w składniki odżywcze dieta,
 • farmakoterapia,
 • używki,
 • nieodpowiednia pielęgnacja (kosmetyki z alkoholami, detergentami w składzie).

Jak zorientować się, że nasz mikrobiom jest zachwiany?

Wbrew pozorom nie jest to zbyt skomplikowane. Niepoprawne działanie mikrobiomu rozpoznacie po tym, że:
 • naskórek będzie bardziej wrażliwy,
 • skóra będzie się czerwienić,
 • na twarzy pojawi się więcej stanów zapalnych,
 • skóra będzie wyraźnie odwodniona.
WAŻNE! JEŻELI ODPOWIEDNIO WCZEŚNIE NIE ZAREAGUJECIE – MOŻECIE DOPROWADZIĆ SWOJĄ SKÓRĘ DO CHOROBY, KTÓRĄ JEST TZW. ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY.

Jak troszczyć się o mikrobiom skóry?

Kluczem do sukcesu jest świadoma, dobrze dopasowana pielęgnacja. Krem do twarzy, serum do twarzy, esencja do twarzy i wszystkie inne produkty, jakie aplikujemy na naszą skórę, muszą odpowiadać jej potrzebom i wymaganiom. Dodatkowo, aby wspomóc regenerację uszkodzonego mikrobiomu, polecamy Wam: regularną aktywność fizyczną, zdrowa dietą, spożywanie odpowiednich ilości wody.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz inne artkuły

Potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem.