Oparzenie słoneczne – jak przynieść ulgę swojemu ciału?

Lato w pełni, co oznacza, że większość z nas spędza teraz mnóstwo czasu w ogrodzie, nad wodą, na tarasie lub balkonie, korzystając z kąpieli słonecznych. Mnóstwo z nas wyjeżdża także na wakacje: nad morze, w góry lub za granicę. W tym czasie jeszcze bardziej niż normalnie jesteśmy narażeni na oparzenie słoneczne. Czym one tak właściwie są, jak się opalać, by uniknąć oparzeń słonecznych, a także co zrobić, gdy mamy z nimi problem? Jeżeli zastanawiacie się jak ukoić swoją podrażnioną opalaniem skórę, ten artykuł jest właśnie dla Was!

Czym są oparzenie słoneczne?

Oparzenia słoneczne są – najprościej mówiąc – efektem naszego nierozsądnego i nieodpowiedzialnego opalania. Kiedy ilość docierającego do naszej skóry promieniowania jest już tak duża, że produkowana przez nią melatonina nie jest w stanie ochronić nas przed poparzeniem, dochodzi do oparzenia słonecznego, którego objawami są zazwyczaj:

  • zaczerwienienie,
  • pieczenie,
  • ból,
  • swędzenie,
  • pęcherze z płynem surowiczym.

Oparzenia pojawiają się zwykle na ramionach, szczycie i dole pleców, nosie, dekolcie, ramionach oraz skroniach. Z opalania powinny zrezygnować – lub podchodzić do niego maksymalnie ostrożnie – osoby z cerami wrażliwymi, o jasnej karnacji oraz ze skórami silnie reaktywnymi.  

Przeciwwskazania do opalania

Poza osobami o silnie wrażliwej skórze, z opalania powinni także zrezygnować wszyscy Ci, którzy są właśnie w trakcie przyjmowania sulfonamidów, barbituranów, terapii retinoidami, biorą leki na depresję, antybiotyki bądź pochodne kwasu benzoesowego. Wymienione składniki mogą okazać się przyczyną reakcji fototoksycznej, w wyniku której Wasza skóra będzie pokryta rumieniem, wysypką i nie tylko. W skrajnych przypadkach skutki uboczne mogą być zdecydowanie gorsze.

Jak zdrowo się opalać?

  1. Pamiętajcie o ochronie przeciwsłonecznej. Krem z wysokim filtrem SPF, który zabezpieczy Wasze ciało przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB to kosmetyk, bez którego nie możecie nawet myśleć o opalaniu. Pamiętajcie, że SPF nakładamy na ciało i twarz, nie pomijając nawet najmniejszego kawałka skóry, a następnie w ciągu dnia (co 3h) dokładamy.
  2. Zabierzcie ze sobą nakrycie głowy. Najlepiej sprawdzi się kapelusz z dużym rondem, który okryje twarz, ramiona i górę pleców.
  3. Korzystajcie z cienia. Wbrew pozorom w cieniu również można się opalić.
  4. Korzystajcie ze słońca rano i popołudniu. W godzinach pomiędzy 12 w południe a 15 po południu słońce jest najsilniejsze i najbardziej niebezpieczne. Unikajcie go w miarę możliwości!

Oparzenie słoneczne – jak ukoić skórę?

Jeżeli już doszło u Was do oparzenia słonecznego, jak najszybciej przynieście swojej podrażnionej, bolącej skórze ulgę. Koniecznie zaopatrzcie się w piankę z d-panthenolem oraz chłodzące kosmetyki z aloesem i wodą z lodowca. Nasze TOP3 kosmetyki na oparzenie słoneczne z asortymentu The Saem to:

  1. The SAEM Jeju Fresh Aloe 90% Kojący lotion do ciała 250ml
  2. The SAEM Jeju Fresh Aloe Soothing Gel Żel aloesowy w tubie 99% 300ml
  3. The SAEM Iceland Hydrating Żel kojąco-nawilżający do twarzy i ciała 150ml

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz inne artkuły

Potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem.