Wyciskanie pryszczy – dlaczego jest złym pomysłem?

wyciskanie pryszczy

Dlaczego wyciskanie pryszczy nie jest najlepszym pomysłem na ich pozbycie się? Jeśli macie je w nawyku – koniecznie zapoznajcie się z tym artykułem i jak najszybciej przestańcie to robić.

Przyczyny powstawania pryszczy

Pryszcze na twarzy to problem, który może mieć wiele różnego rodzaju przyczyn. Są to między innymi wahania hormonalne w organizmie, różnego rodzaju choroby, nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne, nieodpowiednio dopasowane do potrzeb skóry kosmetyki pielęgnacyjne o komedogennych właściwościach, chroniczne przemęczenie, niezdrowa dieta, przewlekły stres oraz wiele innych. Więcej o samych pryszczach i tym, dlaczego powstają przeczytacie w artykule, który jakiś czas temu opublikowaliśmy już na naszym blogu, a mianowicie ‘Pryszcze na czole – skąd się biorą?’.

Dlaczego nie powinno się wyciskać pryszczy?

Wyciskanie pryszczy na naszej twarzy to jeden w największych urodowych błędów, który wiele osób wciąż – z uporem maniaka – popełnia. Niestety, nieumiejętne i niesterylne wyduszenie pryszcza sprawi, że problem zamiast zniknąć – pogłębi się. Jak to możliwe?

  • Po pierwsze, jeśli wydusicie pryszcz ‘trochę’, ale nie usuniecie go do samego końca – efekt będzie taki, że tylko i wyłącznie przerwiecie ciągłość naskórka, tworząc tym samym idealną przestrzeń dla rozwoju bakterii oraz drobnoustrojów. Zmiana wciąż będzie w środku, zaogni się, a dookoła niej pojawi się zaczerwienienie oraz obrzęk. Chyba nie o to Wam chodziło!

  • Po drugie, wyciskając pryszcz niepoprawnie uszkadzacie por. W zdeformowanych porach będą się tworzyć kolejne i kolejne, nieustannie nawracające zmiany trądzikowe. W takich porach sebum zbiera się zdecydowanie łatwiej. Jeśli choć raz pozbyliście się pryszcza w nieumiejętny sposób, uszkadzając por – możecie mieć pewność, że prędzej czy później zmiana w tym miejscu powróci.

  • Po trzecie – blizny i przebarwienia. Wyciskanie pryszczy, wyduszanie ich i rozdrapywanie sprawia, że na powierzchni twarzy powstają nieestetycznie wyglądające przebarwienia oraz blizny. Nie chcecie ich mieć? Nie wyciskajcie! To najlepszy pomysł!

  • Po czwarte, wyciskanie pryszczy może prowadzić do wielu naprawdę poważnych chorób. Jeśli słyszeliście kiedyś o piramidzie nosa to prawdopodobnie wiecie, że obszar twarzy (trójkąt) pomiędzy naszymi kącikami ust a szczytem nosa jest bardzo niefortunnie unaczyniony. Żyły w tej części twarzy są bezpośrednio połączone z żyłami w naszej czaszce. Jeśli podejmiecie próbę wyciśnięcia pryszcza i dojdzie do zakażenia zmiany, może ono prowadzić do takich chorób jak: czyrak nosa, zapalenie oczodołu, zapalenie żył twarzy, a nawet zapalenie opon mózgowych. Jeśli z jakiegoś powodu musicie wycisnąć pryszcz na twarzy – nigdy i pod żadnym pozorem – nie róbcie tego w obrębie piramidy nosa. To naprawdę niebezpieczne i nie warto podejmować takiego ryzyka.

Dlaczego nie warto wyciskać pryszczy podskórnych?

Podskórne pryszcze to jedna z najbardziej bolących odmian trądziku. Jeżeli po prostu zostawicie pryszcza i poczekacie kilka dni, prawdopodobnie wchłonie się on i zniknie. Jeśli natomiast rozdrapiecie go lub co gorsza przekłujecie – poza tym, że i tak nie będziecie go w stanie wydusić – sprawicie, że stworzy się na Waszej twarzy stan zapalny, który będzie się goił tygodniami. Najlepszym wyjściem w tym wypadku jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji, stosowanie kosmetyków z olejkiem z drzewa herbacianego (np. The Saem Tea Tree Natural Mask Sheet), który przyśpiesza wchłanianie się wykwitów i po prostu czekanie!

Podsumowując, wyciskanie pryszczy jest fatalnym pomysłem. Jeżeli nie jesteście w stanie wytrzymać z wykwitami na twarzy i chcecie się ich jak najszybciej pozbyć mechanicznie, jedynym rozsądnym wyjściem jest udanie się do profesjonalnego gabinetu kosmetologicznego na manualne oczyszczanie twarzy wykonane przez specjalistę.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz inne artkuły

Potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem.