Zaczerwienienia na twarzy – przyczyny i pielęgnacja

zaczerwienienia na twarzy

Dziesiątki lat temu rumiana, lekko zaczerwieniona cera — zwłaszcza na policzkach — była oznaką młodości, świeżości, dziewczęcości i zdrowia. Dziś już wiemy, że zaczerwienienia na skórze nie powinny być bagatelizowane. Utrzymujący się rumień, który nie jest jedynie chwilową oznaką zawstydzenia lub rozpalenia nie jest normalny i należy znaleźć jego przyczynę, aby się go pozbyć.

Zaczerwienienia na twarzy – co jest ich przyczyną?

Zaczerwienienie na twarzy może pojawić się wskutek zmęczenia, zjedzenia czegoś ostrego lub zawstydzenia, jednak nie o takich przyczynach będziemy pisać w tym artykule. Wśród przyczyn utrzymującego się na twarzy, przewlekłego zaczerwienienia należy wymienić trądzik różowaty, alergie pokarmowe, alergie kontaktowe. Dodatkowo, przyczyną zaczerwienienia mogą być również problemy hormonalne, podrażnienia spowodowane wiatrem, mrozem, silnym promieniowaniem słonecznym, nieodpowiednie korzystanie z solarium, przewlekły stres, farmakoterapia czy źle dopasowana pielęgnacja. Silnie agresywne, często perfumowane kosmetyki ze składnikami aktywnymi o zbyt wysokim stężeniu to jedne z bezpośrednich przyczyn podrażnienia, a w efekcie zaczerwienienia skóry.

Masz problem z podrażnieniami na twarzy? Tego unikaj!

Osoby, które borykają się z podrażnieniami i nawracającym rumieniem na twarzy powinny zrezygnować z długich, gorących kąpieli oraz wizyt w saunie. Korzystanie z sauny może jedynie pogłębić problem. Nie poleca się także używek. Mowa tu o alkoholu, papierosach, ale także o tym – czego sporo osób nie uważa za używki – czyli o kawie oraz herbacie. Czego jeszcze unikać? Przede wszystkim:

 • szczoteczek do mycia twarzy (szczególnie tych ostrych i mechanicznych, które jeszcze bardziej podrażnią i tak już podrażnioną i zaczerwienioną skórę),
 • peelingów drobno- i gruboziarnistych,
 • zasadowych mydeł, które zaburzają pH skóry i silnie ściągają cerę,
 • substancji zapachowych w składach kosmetyków,
 • barwników i alkoholi w kosmetykach,
 • lanoliny oraz mentolu,
 • silnych kwasów kosmetycznych.

Jak dbać o skórę z zaczerwienieniami?

Jeśli na Twojej twarzy są widoczne zaczerwienienia, stosuj się do poniższych zasad!

 1. Twarz oczyszczaj delikatnymi produktami myjącymi, które jej nie ściągają, nie przesuszają i niepotrzebnie nie podrażniają. Świetnym wyborem będą delikatne pianki myjące o nawilżających właściwościach, np. zawierająca wyciąg z aloesu pianka do mycia twarzy The Saem Urban Eco Harakeke Foam Cleanser.

 2. Nie pocieraj twarzy podczas jej wycierania – zamiast tego przykładaj do niej ręcznik i ją osuszaj.

 3. Wybieraj kosmetyki silnie nawilżające o kojących właściwościach.

 4. Stosuj krem z filtrem SPF 50+ przez cały rok, niezależnie od pogody i pory roku. Krem z filtrem aplikuj codziennie, nawet jeśli spędzasz dzień w łóżku i nie wychodzisz z mieszkania. Więcej o kremach z filtrem przeczytacie w TYM ARTYKULE.

 5. Raz na kilka dni aplikuj na twarz łagodzącą maseczkę, która wyciszy cerę i zredukuje widoczność rumienia na twarzy. Genialnie sprawi się w tej roli aloesowa maska w płachcie Aloe Natural Mask Sheet.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz inne artkuły

Potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem.