Filtry mineralne a filtry chemiczne – czym się różnią i który wybrać?

Wraz z nadejściem lata i wakacji sklepowe półki uginają się od przeróżnych kosmetyków zawierających filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem. Na rynku dostępne są żele, kremy, aerozole, sztyfty oraz olejki zapewniające ochronę przeciwsłoneczną. Na opakowaniach możemy znaleźć różne oznaczenia stopnia ochrony przed promieniowaniem oraz informacje o dodatkowych składnikach, w tym określenia filtry mineralne, chemiczne, fizyczne i mieszane. Jak zatem wybrać właściwy krem z filtrem SPF 50 do twarzy? O tym dowiecie się z poniższego artykułu.

Czym są filtry chemiczne

Filtry chemiczne to substancje i związki chemiczne, których działanie polega na zamianie pobranego promieniowania UV w energię cieplną. Są niewidoczne na skórze i szybko się wchłaniają, jednak ich działanie przeciwsłoneczne nie jest natychmiastowe. Dopiero po około 30 minutach aktywują się w skórze, po wniknięciu do głębszych warstw. Dlatego bardzo istotne jest, aby nakładać je przed planowaną ekspozycją na słońce.

Nasz najnowszy lekki krem z filtrem SPF 50+ The SAEM Jeju Fresh Aloe Krem-żel przeciwsłoneczny SPF50+ zawiera następujące filtry chemiczne:

  • Terephthalylidene dicamphor sulfonic acid – chemiczny filtr przeciwsłoneczny blokujący promienie UVA. Jego inne nazwy to ecamsule albo Mexoryl XS.
  • Ethyl hexyl Triazone – chemiczny filtr absorbujący promienie UVA II i UVB. Dodatkowo zabezpiecza kosmetyki przed utlenianiem się składników wrażliwych na światło.
  • Diethylamino Hydro xybenzoyl Hexyl Benzoate – również chemiczny filtr przeciwsłoneczny. Związek nowej generacji, chroni przed promieniowaniem UVA I.
  • Poly silicone-15 – nieuczulający filtr chemiczny, który absorbuje promieniowanie UVB.
  • Bis-Ethylhexyloxy phenol Methoxyphenyl Triazine – chemiczny filtr przeciwsłoneczny nowej generacji, wykazujący się dużą fotostabilnością. Ma szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UV.

Filtry mineralne, czyli filtry fizyczne

Jak sama nazwa wskazuje, filtry fizyczne tworzą swoistą fizyczną przeszkodę na skórze, utrudniającą przenikanie promieniowania w głąb naskórka. Cząsteczki filtrów mineralnych są większe niż filtrów chemicznych, zatem nie wchłaniają się one i pozostają na skórze, a w związku z tym – potrafią bielić i tworzyć ciężką warstwę.

Filtry mineralne są świetnie tolerowane przez wszystkie rodzaje skóry, nawet te najwrażliwsze, dlatego stosowane są również w przypadku osób cierpiących na choroby skórne oraz u niemowląt.

Ze względu na fakt, że filtry te się nie wchłaniają i pozostają na skórze, należy pamiętać, że mogą się ścierać, dlatego wskazane jest dokładanie kolejnych warstw produktu co 2-3 godziny.

Do najpopularniejszych filtrów należą:
  • Zinc Oxide (tlenek cynku)- filtr chroniący przed promieniowaniem UVA;
  • Titanium Dioxide (dwutlenek tytanu) – filtr mineralny blokujący promieniowanie UVB oraz częściowo UVA
  • inne rzadziej używane to: tlenek żelaza, kaolin, krzemian, tlenek magnezu.

Jak wybrać właściwy filtr przeciwsłoneczny?

Analizując składy kosmetyków, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy produkt zawiera składniki blokujące zarówno promieniowanie UVB, jak i UVA. Jeśli tak, możemy wziąć pod uwagę dalsze właściwości kosmetyku – jaką ma konsystencję, czy nie będzie ciężki i zapychający, czy bieli skórę (jeśli jest to dla nas problemem), czy jest przeznaczony do naszego typu cery i czy posiada inne cenne składniki poprawiające jakość skóry.

Zawsze decydując się na wybór kosmetyku z filtrami przeciwsłonecznymi, pamiętajmy, by kupować je w wiarygodnych źródłach i analizować skład. W Internecie i w mediach ukazują się liczne publikacje na temat wyciągów roślinnych, czy olejów rzekomo działających przeciwsłonecznie. Starajmy się jednak odpowiedzialnie podchodzić do ochrony przed szkodliwym promieniowaniem i wybierajmy jedynie produkty z przebadanym składem i działaniem potwierdzonym naukowo.

witamina e

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz inne artkuły

Potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem.