Fotostarzenie skóry – co to jest?

Parówka na twarz

Starzenie się skóry to proces nieunikniony, który prędzej bądź później, czeka każdego z nas. I mimo, że na starzenie się i jego tempo mają oczywiście wpływ geny, to okazuje się, że nie są one w tym wypadku najważniejsze. Jedynie do 20% odpowiedzialności za nasz wygląd leży po ich stronie. Dużo większy wpływ na to, jak wygląda nasza skóra, ile jest na niej zmarszczek i jak szybko się na niej pojawiły, mają czynniki zewnętrzne, jak chociażby szkodliwe dla naszej skóry promieniowanie UVA i UVB, na które poniekąd mamy wpływ i które jest odpowiedzialne właśnie za fotostarzenie się skóry. Czym jest fotostarzenie? Jak się przed nim zabezpieczyć? Czy to w ogóle możliwe? Jeśli zależy Wam za zachowaniu młodego wyglądu przez najdłuższy możliwy czas, koniecznie zapoznajcie się z tym artykułem.  

Fotostarzenie – podstawowe informacje

Fotostarzenie jest procesem przedwczesnego starzenia się naszej skóry, o którym możecie także usłyszeć jako o photoagingu. Na fotostarzenie nie mają wpływu nasze geny. Jest ono w głównej mierze efektem zbyt częstej i zbyt intensywnej ekspozycji naszej skóry na szkodliwe dla niej promieniowanie UV. I mimo, że nasza skóra jest się w stanie do pewnego stopnia chronić przed tym promieniowaniem – w pewnym momencie jej broń, tj. melanina – okazuje się zbyt słaba. Wówczas dochodzi do oparzenia słonecznego.

Po czym rozpoznać, że nasza skóra się fotostarzeje?

Istnieje kilka wskazówek, które powinny dać Wam do myślenia. Oto one!

  1. Przebarwienia na skórze i plamy depigmentacyjne to jeden z objawów fotostarzenia. Im jesteśmy starsi, tym na naszej skórze powstaje ich więcej i więcej.
  2. Sucha na wiór cera na twarzy to kolejny objaw fotostarzenia. Wskutek nadmiernego promieniowania UV docierającego do powierzchni skóry, uszkadzane są w niej tak zwane lipidy cementu międzykomórkowego. W efekcie skóra traci wodę, staje się sucha, a dodatkowo nawarstwia się na niej zrogowaciały naskórek.
  3. Coraz więcej zmarszczek na twarzy.
  4. Opadający owal twarzy i widoczna utrata jędrności skóry – promieniowanie UV nasila powstawanie szkodliwych i odpowiedzialnych za starzenie skóry wolnych rodników.

Jeśli zauważacie u siebie wszystkie z wymienionych powyżej problemów, prawdopodobnie macie do czynienia właśnie z fotostarzeniem się swojej skóry!

Jak zabezpieczyć skórę przed fotostarzeniem?

Najbardziej skutecznym sposobem na walkę z fotostarzeniem jest chronienie się przed promieniowaniem UV przy pomocy kremu z filtrem, który powinniśmy wklepywać w swoją skórę przez 365 dni w roku – bez względu na to czy świeci słońce czy też pada deszcz. Pamiętajcie także, że krem aplikujemy nawet, jeżeli nie wychodzimy z domu.

Jaki krem z filtrem wybrać?

Wybór zależy od Was i Waszych indywidualnych preferencji co do zapachu, formuły, ceny. Ważne jest, aby krem miał faktor co najmniej 50 oraz chronił przed promieniowaniem UVA i UVB. W naszej ofercie znajdzie dwa kremy z filtrem:

To, który z nich wybierzecie zostawiamy Wam! My uwielbiamy jeden i drugi. Kosmetyków z filtrem SPF szukajcie TUTAJ!

Krem to nie wszystko!

Aby zabezpieczyć się przed fotostarzeniem skóry, szczególnie w letnich miesiącach, należy pamiętać o:

  • noszeniu czapki z daszkiem lub kapelusza, które osłonią twarz,
  • noszeniu okularów przeciwsłonecznych,
  • unikaniu silnego słońca w godzinach południowych.

Pamiętacie o codziennym aplikowaniu kremu z filtrem SPF 50+?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz inne artkuły

Potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem.