Pielęgnacja cery z atopowym zapaleniem skóry (AZS)

atopowe zapalenie skóry

Atopowe Zapalenie Skóry, czyli choroba o której w skrócie usłyszycie także jako o AZS, ma podłoże autoimmunologiczne. Choroba ta polega na tym, że znajdujące się w naszym organizmie komórki odpornościowe, atakują znajdujące się w nim komórki skóry. Do takiego ataku dochodzi w momencie, kiedy te pierwsze mają kontakt z substancją drażniącą, np. perfumami bądź alkoholem. Skóra osób zmagających się z AZS jest w pewnym stopniu ‘upośledzona’. Jej mechanizmy obronne nie działają tak jak powinny, co objawia się pojawiającą się na twarzy oraz ciele egzemą, a wraz z nią bólem, świądem, krwawieniem.

Zaostrzenie AZS – kiedy występuje?

Atopowe Zapalenie Skóry jest chorobą, której zaostrzenie występuje w momencie, kiedy:

  • towarzysz nam przewlekły stres,
  • nadużywamy użytek (papierosów, alkoholu i innych),
  • nie dbamy o sen,
  • nieregularnie jemy,
  • zapominamy o ogólnej higienie naszego życia.

Dodatkowo, wśród zapalników, które przyczyniają się do zaognienia problemu są:

  • wirusy,
  • grzyby,
  • nabiał,
  • wełna i inne alergizujące materiały, także materiały syntetyczne,
  • silnie drażniące detergenty.

5 zasad, jak dbać o skórę z AZS (Atopowym Zapaleniem Skóry)

1.     Zrelaksuj się!

W dzisiejszych czasach stwierdzenie ‘Zrelaksuj się!’ może się wielu ludziom wydawać dość komiczne i infantylne. Inflacja, wojna oraz wiele innych czynników sprawiają, że ciężko tą radę wdrożyć w życie. Jeśli jednak zależy Wam na komfortowym życiu i normalnym funkcjonowaniu, bez świądu oraz bólu, musicie postarać się ograniczyć do minimum stresujące Was faktory. Stres to jedna z głównych przyczyn AZS! Miejcie tę świadomość i każdego dnia dbajcie o swój komfort oraz higienę życia.

2.     Gorącej wodzie mówimy NIE!

Gorące, długie kąpiele nie są dobre dla osób z Atopowym Zapaleniem Skóry. Zdecydowanie lepszą opcją w Waszym przypadku będą stosunkowo krótkie, ciepłe kąpiele z dodatkiem emolientów, tj. substancji natłuszczających. Wlewając wodę do wanny pamiętajcie, że najbardziej optymalną temperaturą będzie 34-37 stopni Celsjusza. W takiej wodzie umyjecie dokładnie ciało, usuniecie z niego ewentualne alergeny bądź inne substancje drażniące, ale nie doprowadzicie do uszkodzenia naskórka, do którego mogłoby dojść w wodzie gorącej.

3.     Polub się z lnem i bawełną

Bawełna oraz len to materiały, które skóra z AZS akceptuje. Nie sprawdzą się natomiast drapiąca wełna czy sztuczny, nieoddychający poliester, który sprawia, że nosząca go osoba bardzo się poci. Takie warunki to idealne miejsce do rozwoju bakterii. Jeżeli macie problem z tą chorobą stawiajcie na materiały przewiewne i oddychające.

4.     Krem z filtrem – nigdy o nim nie zapominaj!

Ekspozycja ciała czy twarzy z Atopowym Zapaleniem Skóry na silne, szkodliwe dla nas promieniowanie UVA oraz UVB jest silnie niebezpieczne. Tego typu skóra ekstremalnie szybko się podrażnia, dlatego tak ważne jest regularne, codzienne aplikowanie krem z filtrem przeciwsłonecznym, np.  Jeju Fresh Aloe Sun Gel SPF50+ PA++++.

5.     Pożegnaj detergenty

Detergenty, z których korzystamy podczas sprzątania mieszkania bądź domu potrafią być zabójcze dla naszej skóry. Jeżeli macie AZS, ograniczcie korzystanie z nich do minimum, a kiedy to konieczne używajcie gumowych rękawic, które zabezpieczą Wasze dłonie przed bezpośrednim kontaktem z silną chemią.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz inne artkuły

Potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem.